Ariana dla WS | Blogger | X X

poniedziałek, 27 listopada 2017

[Inne] - TOP 18 Psychologiczne

Jakiś czas temu (dokładnie w lipcu 2016 roku) zrobiłam listę moich siedmiu ulubionych horrorów z anime (klik!). A z tego względu, że rzadko kiedy robimy topki, postanowiłam tym razem zaprezentować Wam króciutką listę z kolejnego gatunku, który kocham i szanuję: psychologiczne. Czyli coś, co daje po mózgu i cieszy. Btw. Tym razem też skupiłam się jedynie na anime.

18. Paprika

Świat snów podobno pokazuje, co tak naprawdę w człowieku siedzi - wszelkie jego lęki, niepokoje, pragnienia, marzenia... Chiba Atsuko pracuje w laboratorium, przy urządzeniach, które umożliwiają jej wgląd w cudze sny. Wykorzystuje to między innymi, żeby pomagać pacjentom w uporaniu się z ich problemami. Niestety, takie możliwości potrafią również być zgubne, szczególnie, kiedy ktoś niepowołany postanowi wedrzeć się do czyichś snów i spowodować szkody. Główna bohaterka postanawia złapać złoczyńcę, przekraczając granice jawy i snu.
Paprika, czyli film animowany, który bawi się senną rzeczywistością. Zawiera wiele pułapek umysłowych i zagwozdek, nad którymi widz się zastanawia i do końca nie jest pewien co jest prawdą, a co złudzeniem. Aż miło było obserwować jak twórcy bawią się połączeniem jawy a fikcji.

17. Perfect Blue

Mima jest główną piosenkarką i gwiazdą zespołu CHAM!, to on ją ukształtował i zapewnił sławę oraz rzeszę fanów. Dlatego ogromnym szokiem dla wszystkich jest jej rezygnacja z zespołu i próba zabłyśnięcia w branży aktorskiej. Jedni przyjmują to obojętnie, inni z wyrzutem i niechęcią, a jeszcze są tacy, którym decyzja Mimy całkowicie się nie podoba - tak bardzo, że nawet będą chcieli coś na to poradzić. Niekoniecznie w miły i przyjazny sposób...
Recenzję znajdziecie TUTAJ!

16. Subete ga F ni Naru

Wyobraź sobie, że jedziesz na wycieczkę na wyspę, gdzie znajduje się ośrodek badań, a w nim pracuje światowej sławy geniusz. Sam/sama również jesteś profesorem i dzięki temu jakoś udaje ci się dostać do środka. Zwiedzasz ten surowy budynek i rozmawiasz z innymi naukowcami w nadziei, że spotkasz w końcu TEGO geniusza. Udaje ci się. Tylko... Dlaczego jest martwy? Dlaczego wyjechał ze swojego pokoju na stole bez kończyn? I czemu jest ubrany jak na ślub? Kto mógł zamordować i poćwiartować zwłoki w pomieszczeniu do którego nikt nie miał wstępu? I, co najważniejsze, gdzie jest morderca...?
Ten problem muszą rozwiązać Souhei Saikawa - bardzo mądry profesor, który niczym Holmes potrafi dedukować - oraz jego uczennica, Moe, piękna, mądra, bogata i nadzwyczaj irytująco zakochana w Saikawie. Czy rozwiążą zagadkę zamkniętego pokoju? Czy uda im się odkryć zbrodnie i sekrety z przeszłości doktor Magaty?
Recenzję znajdziecie TUTAJ!

15. Higurashi

Keiichi Maebara właśnie przeprowadził się do małej wioski położonej w górach. Wszystko wydaje się takie swojskie, na luzie i przyjemne. Zwłaszcza nowo poznane koleżanki, które potrafią żartować, uśmiechają się i ogólnie zachowują nienagannie. Niby zapowiada się przeciętnie i normalnie, ale... czy tak zostanie?
Chyba wszyscy znają Higurashi z krwawych scen, szalonych śmiechów i dziwacznych dziewczynek ze zbyt wielkimi głowami. Kojarzone jest głównie jako horror, ale nie brakuje też elementów i zagrań czysto psychologicznych, połączonych z tajemnicami tejże wioski. Co siedzi w głowach tych dzieciaków, że postanawiają się mordować? Odkryjcie sami.

14. Nekoujiru Sou

Głównym bohaterem jest kot, który próbuje uratować swoją siostrę.
Okej. Powiem tak: pod względem schizów i robienia paciek z mózgu, to niniejszy trzydziestu minutowy film powinien zająć pierwsze miejsce. Myślicie, że te kotki są słodkie? Myślicie, że skoro trwa to pół godziny to wszystko zrozumiecie? Zdecydowanie nie. Kociej zupy do końca nie da się zrozumieć. Za każdym razem jak się ją ogląda to odkrywa się coś nowego, a do tego jest tak przerażająca swoim klimatem i ukrytymi treściami, że dosłownie w głowie pozostaje zupa. Oglądajcie na własną odpowiedzialność!

13. Danganronpa

Hope's Peak Academy jest elitarną szkołą, do której uczęszczają najbardziej uzdolnieni w kraju uczniowie, wykazujący się specjalnymi talentami. Pewnego dnia jedna z klas budzi się w zamkniętej od świata szkole, gdzie dowiadują się od misiopodobnej maskotki, że jeśli chcą się wydostać, muszą złapać mordercę, który czai się wśród nich. Ponadto po każdym morderstwie przeprowadzone zostanie śledztwo oraz sąd, gdzie zdecydują kto jest winny, a tym samym skazany na śmierć.
Głównie psychologia skupia się tu na przeprowadzanych sądach, gdzie bohaterowie rzucają argumentami, a widz powoli odkrywa z nimi prawdę na temat morderstwa i jego motywów. Odkrycie zgubnej prawdy jest istnym szaleństwem, bo właśnie wtedy wychodzi na jaw, co tak naprawdę siedzi w każdym z nas. Polecam rozpoczęcie przygody od Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei The Animation (i proszę się nie zrażać różową krwią).
Recenzje prequeli: Zetsubou-hen oraz Mirai-hen
Przewodnik po Danganronpie znajdziecie TUTAJ!

12. One Outs

Lycaonsi w świecie japońskiego baseballu są uznawani za najsłabszą drużynę. Hiromichi Kojima, najlepszy zawodnik Lycaons, chce to zmienić i sprawić, że drużyna odzyska dawną świetność i stanie na podium. I choć mogłoby się to wydawać nieosiągalnym marzeniem, okazuje się jednak bliskie spełnieniu, gdy Kojima poznaje na swojej drodze Tokuchiego Touę. Miotacza, który ma na swoim koncie 499 wyautowanych osób. Dla Tokuchiego nie liczy się nic innego prócz hazardu i nie widzi siebie w roli profesjonalnego baseballisty, dlatego gdy Kojima chce się z nim zmierzyć, na szali zostaje postawiona kariera Kojimy oraz prawa ręka Tokuchiego. Szczęśliwym przypadkiem wygrywa ten pierwszy, a skoro może zrobić z prawą ręką Tokuchiego co chce, postanawia wykorzystać ją w nadchodzących rozgrywkach i mistrzostwach. Toua się zgadza, jednakże nikt nie jest świadomy, że prócz oficjalnych meczy na boisku, bohater bierze także udział w hazardowej grze o grube miliony.
Proszę nie zrażac, niby baseball, ale główny bohater ma wiele zagrań psychologicznych, które lubi stosować na przeciwnikach jak i na swojej drużynie.
Recenzję znajdziecie TUTAJ!

11. Mirai Nikki

Przeciętny uczeń szkoły średniej, Yukiteru, zostaje uwikłany w śmiertelną grę, gdzie każdy z dwunastu uczestników posiada Pamiętnik Przyszłości. Każdy z nich ma inne właściwości, które pomagają graczom w zabijaniu reszty. Czy Yukiteru przetrwa do końca, mając za sojusznika, Yuno, z pozoru miłą dziewczynę, skrywającą w sobie mrok i tajemnicę?
Mirai Nikki, czyli całkiem niezły battle royale uwzględniający stan psychiczny bohaterów, a szczególnie dwóch głównych. To właśnie tutaj można przypatrzeć się przypadkowi królowej yandere - Yuno Gasai, która dla miłości zrobi wszystko. Naprawdę: wszystko.

10. Bokurano

Piętnastka dzieci przyjeżdża na wakacyjny obóz, gdzie niespodziewanie odkrywają na plaży jaskinię. Jak wiadomo ludzka ciekawość nie zna granic, dlatego wszyscy pakują się do tajemniczej groty, by znaleźć tam komputery i starszego mężczyznę, który proponuje im grę. Myśląc, że to zwykła zabawa, wszyscy zgadzają się wziąć w niej udział, ale jak się okazuje gigantyczny robot, którym sterują, istnieje w ich realnym świecie. Jak zareagują dzieci, kiedy odkryją do czego tak naprawdę został przeznaczony robot? I co zrobią, po odkryciu prawdy o ich własnym losie?
Seria, o której mało kto słyszał, a jest niesamowitym poruszaczem serca i mózgu. Bokurano zaskakuje i daje do namysłu, szczególnie po dowiedzeniu się o co tak naprawdę chodzi w fabule. Po tym obserwacja poszczególnych dzieciaków i stanu ich psychiki potrafi przytłoczyć każdego odbiorcę.

9. Steins;Gate

Rintarou Okabe jest szalonym naukowcem, który ze swoją paczką zajmuje się różnymi wynalazkami. Do tej pory były to niewinne eksperymenty z użyciem mikrofalówki i bananów, lecz po przełomie, w którym dzięki mikrofalówce i telefonowi jest w stanie wysyłać wiadomości do przeszłości, w jego życiu zaczynają zachodzić zmiany. A on sam zostaje wplątany w anomalie i dziwactwa.
Kiedy bawisz się przeszłością, zawsze musisz rozważać, jakie to niesie konsekwencje w teraźniejszości i przyszłości. A także jak bardzo zmienia to losy poszczególnych jednostek. Steins;Gate pokazuje niby sztampową stronę przekształcania przeszłości i tym samym teraźniejszości, ale przede wszystkim skupia się na zmianach zachodzących w samych bohaterach. Chcecie wiedzieć co zielone banany mają do stanu umysłu? Zapraszam do Steins;Gate!

8. Mahou Shoujo Madoka Magica

Madoka i Sayaka są zwyczajnymi uczennicami, których życie zmienia się po poznaniu słodkiego stworzonka o imieniu: Kyuubey. Oferuje im spełnienie jednego życzenia, pod warunkiem, że będą pełnić rolę magicznych dziewczynek, które walczą z prawdziwym złem. Jak potoczą się ich losy i czy w końcu zdecydują się na życzenie?
Ach, te słodkie magiczne dziewczynki. Ach, te niewinne kontrakty ze słodkimi magicznymi stworzonkami. No, czego tu się spodziewać jak nie ogromnej ilości cukru, tęczy oraz kwiatków? Powiem tak: Mahou Shoujo Madoka Magica nie dość, że podchodzi czasem pod horror, to do tego nie boi się pokazywać drastycznych scen i wszelkiego plugastwa związanego z kontraktem Kyuubeya. Jak sobie poradzą niewinne dziewczątka, kiedy poznają brudną prawdę? Oraz jak się zachowają, zanim zdecydują się na wypowiedzenie danego życzenia? Problematyka tej serii gwarantuje wiele mind fucków.

7. Boku dake ga Inai Machi

Satoru potrafi cofać się w czasie o kilka minut. Gdy ktoś z jego bliskich zostaje zamordowany, a on uznany za winnego, postanawia skorzystać ze swojej umiejętności i odkryć, kim jest morderca. Tylko że zamiast cofnąć się o kilka minut, przenosi się o osiemnaście lat, w czasy, kiedy chodził do podstawówki. To właśnie wtedy jego koleżanka z klasy została zabita. Czy obie zbrodnie mają ze sobą coś wspólnego? Co postanowi bohater?
Poszukiwania mordercy, odkrycie motywów, dokopywanie się do prawdy związanej z dziewczynką i przeciwdziałanie złu. Boku dake ga Inai Machi pokazuje w druzgocący sposób patologię jak i walkę z demonami własnymi oraz cudzymi.

6. Death Parade

Po śmierci nie ma nieba albo piekła, tylko bar z podejrzanym mężczyzną i rozgrywka, którą ci proponuje, a która zadecyduje o tym, czy jesteś godny reinkarnować czy jednak skazany na  wieczne unicestwienie.
I tu się zaczyna rozstrzyganie konfliktów moralnych zarówno przez bohaterów jak i widza. Po czym stwierdzić, że ktoś jest zły czy dobry? Jak zadecydować komu należy się zbawienie a drugiemu potępienie? Kto mówi prawdę, a kto kłamie? W Death Parade widać, że człowiek nie jest tak prosty w zrozumieniu, a poszczególne gierki i rozgrywki wyciągają na wierzch to, co w nich siedzi.

5. Code Geass

W 2010 roku wyższą (prawie że światową) władzę dzierży Imperium Brytanii, które podchodzi ustrojem pod srogą tyranię. Z tej przyczyny tworzą się rebelie, które gromadzą ludzi chcących zmian. Na ich czele staje charyzmatyczny Zero, człowiek posiadający zdolności strategiczne oraz przywódcze, a prócz tego moc (Geassa), umożliwiającą kontrolowanie cudzych umysłów.
I tu wchodzimy na rejony psychologiczno-strategiczno-moralne, gdzie obserwujemy jak główny bohater stara się zmienić porządek świata, nie zważając na koszty i niesione ofiary. Czy Lelouch czyni źle czy dobrze? Jak radzi sobie z presją, zwycięstwami i porażkami? Dlaczego wyżej stawia cel ostateczny niż moralność, miłość i przyjaźń? Tego dowiecie się oglądając cudowny Code Geass!

4. Death Note

Życie Yagamiego Light zmienia się, kiedy odnajduje tajemniczy notes, Death Note. Instrukcja głosi, że wystarczy wpisać imię i nazwisko jakiejś osoby, a ona niechybnie umrze... Light postanawia skorzystać z właściwości Death Note'a i stworzyć nowy porządek świata.
Sytuacja podobna jak z Code Geass, w końcu nie bez przyczyny często się porównuje te dwie serie oraz dwóch głównych bohaterów, ponieważ mają ze sobą wiele wspólnego. Strategowie, którzy porzucają moralność w imię wyższego dobra. Bogowie, którzy wprowadzają nowe zasady. Ludzie, którzy dostali szansę i zamiast pobudek egoistycznych wybrali dobro ogółu. Ale... jakim kosztem?

3. Shinsekai Yori

W tym utopijnym świecie rząd sprawują ludzie, którzy posiadają 'moc bogów' - psychokinezę. Gdy główna heroina, Saki, przebudza swoje moce, rozpoczyna trening w Akademii wraz z innymi dzieciakami. Niestety nie wszystko wydaje się takie piękne i malownicze. Jak się okazuje ta utopijna wioska skrywa wiele mroków i tajemnic, o których lepiej nie mówić, a jedną z nich jest pogłoska o potwornym kocie, porywającym dzieci z Akademii. Jakie losy czekają głównych bohaterów?
Co zrobią ludzie, by zachować społeczeństwo w złudnym porządku? Co się stanie, gdy kolejna utopia sięgnie upadku? Shinsekai Yori, fantazyjna seria, która pokazuje konflikty wewnętrzne i ludzi, którzy próbują zachować swoje człowieczeństwo.

2. Gyakkyou Burai Kaiji

Kaiji jest przeciętnym obywatelem, który zarabia w granicach normy i swój wolny czas spędza na relaksowaniu się przy piwku. Jego świat obraca się o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy zostaje wrobiony przez współpracownika w szemrane układy i kończy z ogromnym długiem, który może spłacić tylko w nielegalny sposób. Zaczyna się walka, w której Kaiji postawi na szali nie tylko swoje długi, ale i życie.
Kaiji, czyli o wiele lepsze Kakegurui, pokazujące hazard i wszystkie odcienie jego szaleństwa, które potrafią zdołować i zestresować nie tylko bohaterów, ale i widzów. Jeśli nie wiecie czym jest presja psychiczna, czy czysta rozpacz to tutaj tego doświadczycie.

1. Psycho Pass

W tym świecie funkcjonuje Sybilla System, który nadzoruje każdego obywatela Japonii. Porządek utrzymują Inspektorzy, którzy przy pomocy specjalnych urządzeń są w stanie mierzyć Psycho Pass każdej osoby, czyli na ile stan psychiczny danej jednostki jest optymalny, a na ile niebezpieczny, żeby sprawiać problemy społeczeństwu. Jeśli przekroczy się optymalną miarę, zostaje się zaklasyfikowanym jako przestępca i w tym przypadku Inspektorzy mają pozwolenie na pojmanie albo pozbycie się takich osób. Główną bohaterką jest Tsunemori Akane, która wierzy w sprawiedliwość i system, jaki panuje w jej kraju. Sytuacja ulega zmianie, kiedy poznaje Kougamiego Shinyę, dawnego Inspektora, który przekroczył miarę optymalną i który pokazuje jej, że Sybilla System potrafi być często omylny.
Kiedy istnieje specjalny system komputerowy, klasyfikujący ludzi czy są dobrze czy źli, myślimy, że możemy czuć się spokojni. Przecież wszystko jest pod kontrolą obiektywnego osądu. Jednak jak wiele razy możemy dostrzec, zawsze zdarzają się wyjątki od reguł, które negują ten idealny system. Psycho Pass porusza sporo psychologicznych jak i filozoficznych kwestii. Każe nam się zastanowić nad podejściem ludzi do utopijnego społeczeństwa, gdzie istnieje wyraźna granica między dobrem a złem i nie ma miejsca na szarości. Ponadto pokazuje wspaniały przykład psychopaty, który może bezkarnie funkcjonować w takim społeczeństwie. Seria jest naprawdę warta uwagi i zastanowienia!

A Wy macie jakichś swoich ulubieńców z tego gatunku?
Co nam polecicie?

17 komentarzy:

  1. W zasadzie to zamieściłyście tutaj wszystko to, co sama obejrzałam, ale jest tu parę interesujących tytułów, których nie miałam okazji zobaczyć. Moje drogie, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, a jakich nie widziałaś? Jestem ciekawa także czy znasz cos jeszcze z tego gatunku godnego polecenia :3

      Usuń
  2. Musze kiedyś zabrać się za Code Geassa.... myślę, że gdybym ja miała utworzyć listę ulubionych psychologicznych anime to pewnie nie wyglądałaby tak samo, głownie dlatego, że połowy z tych tytułów nie mam ochoty obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa jestem jakie byłyby Twoje typy!

      Usuń
    2. Im szybciej tym lepiej z Code Geassem, tym bardziej ze za niedlugo wyjdzie trzeci sezon :D
      Tez jestem zaciekawiona jak wygladalyby twoje typy :3

      Usuń
  3. Jak mnie boli ta kolejnosc ;_;

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. a Tokyo Ghoul? :0

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasadniczo... Też mógłby się znaleźć na tej liście :D Chociaż dla mnie nie wywierał na widzu aż takiej presji psychologicznej (mowa o anime, bo mangi dalej nie przeczytałam) i nie motywował do zadawania sobie pytań dotyczących - dobra, zła, czy też moralności :/ Wiem, że sprawa "zjeść człowieka czy nie" może wywierać psychologiczny nacisk i motywować do rozmyślań, ale w anime nie naruszano tego w satysfakcjonujący sposób. Jedynie rozbicie wewnętrzne Kanekiego zasługuje na uwagę.

      Usuń
    2. Myślę, że tu nie chodzi tylko sam dylemat "zjeść człowieka, czy nie", ale o sam rozwój i zmianę głównego bohatera. Tu jest o wiele więcej w kontekście psychologii, niż sam ten dylemat - mówię to jako zawodowy psycholog :) Jeśli lubisz ten temat, to przeczytaj mangę, nie zawiedziesz się.

      Usuń
    3. Takie mam plany :D Jestem świadoma, że manga oferuje znacznie więcej i w lepszej formie :3

      Usuń
  6. można byłoby też dodać Wonder Egg Priority

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słyszałam, że sporo tam psychologicznych zagrywek, ale widziałam jedynie pierwszy odcinek i nie byłam, aż tak przekonana ><

      Usuń
  7. Death parade brzmi ciekawie

    OdpowiedzUsuń
  8. Tengoku daimakyou jest świetne, polecam serdecznie obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń