niedziela, 16 października 2016

[Inne] - Przewodnik po Danganronpie

Łapka do góry Ci, którzy nie ogarniają Danganronpy! Ten post jest dla osób, które oglądały pierwszy sezon, próbowały stawić czoła dwóm wydanym w tym sezonie, ale poległy, ponieważ nie wiedziały, co właściwie się dzieje. Muszę przyznać, że na początku sama też nie bardzo rozumiałam, ale po przeczytaniu czego tylko się dało - pojęłam. I teraz w skrócie chcę wam wszystko wytłumaczyć, abyście mogli oglądać DR nawet bez znajomości gier.
Także jeżeli kiedykolwiek zadawałeś sobie pytania "Ale o co chodzi w Danganronpie?", "Kim jest ta postać?", "Skąd oni się wzięli?" - to zapraszam na krótki przewodnik na tej serii, który pozwoli wam na lepsze zrozumienie wątków fabularnych. Uprzedzam jednak, że nie spotkacie tutaj dokładnych losów postaci - nie zagłębiam się w szczegóły (kto, jak i dlaczego zginął). Post ma na celu uzupełnienie luk fabularnych i przybliżenie czytelnikowi akcji na tyle, aby w spokoju ducha mógł obejrzeć Danganronpę 3 bez wyszukiwania informacji po każdym odcinku.


Poniższy spis treści ma na celu pokazanie wam, odpowiedzi na jakie pytania znajdziecie w poszczególnych podpunktach.

SPIS TREŚCI:

-Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Zetsubou-hen
     ~Kim jest klasa 77?
-The Tragedy of Hope's Peak Academy
     ~Jaka jest różnica między Tragedy a Tragedy of Hope's Peak Academy?
     ~Czy ktoś przeżył tę Tragedię?
-Parada
     ~Co to Parada?
-Danganronpa/Zero
     ~Skąd Enoshima Junko wiedziała, jak manipulować pamięcią 78 klasy?
     ~Kim jest Ryouko Otonashi?
     ~Kim jest Yosuke Matsuda?
     ~Co się stało z tymi, którzy przeżyli Tragedię?
     ~Kiedy odgrywają się wydarzenia z tej noweli?
-Warriors of Hope
     ~Kim są Warriors of Hope?
     ~Kim jest Monaco Towa?
     ~Co się stało z Jinem Kirigiri?
-Danganronpa the Animation (Dangaronpa Trigger Happy Havoc)
     ~Co robili pozostali przy życiu uczniowie po grze w zabijanie?
-Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls
     ~Co robi młodsza siostra Makoto, Komaru Naegi?
     ~Gdzie była Komaru Naegi w trakcie DR 3: Mirai-hen?
     ~Co się działo po śmierci Junko Enoshimy?
     ~Co się stało z klasą 77 (Remnants of Despair) po śmierci Junko?
-Danganronpa 2: Goodbye Despair
     ~Co to Neo World Program?
     ~Co się znajduje na wyspie Jabberwock?
     ~Skąd wzięła się tam Nanami Chiaki?
     ~Co się stało z uczniami klasy 77 po wydarzeniach na wyspie?
-Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Mirai-hen
     ~Za co został aresztowany Naegi Makoto?
-Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Kibou-hen

Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Zetsubou-hen
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Zetsubou-hen opowiada o losach klasy 77, która uczęszczała do Hope's Peak Academy. Jest to klasa o rok starsza od znanej nam z pierwszej części Danganronpy klasy do której należeli min.: Naegi Makoto oraz Kirigiri Kyouko. 77 klasa została spaczona Rozpaczą przez Junko Enoshimę (nie będę opowiadać w jaki sposób tego dokonała, gdyż to zepsuje zabawę z oglądania anime). W każdym razie 77 klasa stanowiła tak zwanych Remnants of Despair, którzy wiernie służyli Enoshimie pogrążając świat w Rozpaczy. To anime przedstawia jak doszło do tego, że z pozoru urocza klasa, pełna entuzjastycznych uczniów postanowiła oddać się fascynacji mordowania.

The Tragedy of Hope's Peak Academy
Przede wszystkim dla serii charakterystyczny jest zwrot "Tragedia". Jednak odnosi się to do dwóch zupełnie różnych wydarzeń, których nie należy ze sobą mylić. Tragedia odnosi się do ogółu zdarzeń, które miały miejsce ze względu na siejącą się Rozpacz - były to serie samobójstw popełnianych przez uczniów, walki między bogatymi a biednymi itp. Jednak została ona zapoczątkowana przez The Tragedy of Hope's Peak Academy w siódmym odcinku Danganronpy 3: Zetsubou-hen. To tam zostaje przedstawione, jak Junko Enoshima po raz pierwszy doprowadza grupę uczniów do Rozpaczy.

To wydarzenie było przez długi czas ukrywane w tajemnicy przez władze szkoły. O tym okropnym zdarzeniu nie poinformowano także policji. Przeżyły to jedynie dwie osoby - Shoshun Murasame oraz Izuru Kamukura.

Parada
Wydarzenia z siódmego odcinka były transmitowane i dotarły do uczniów z Reserve Course, którzy zawsze byli sfrustrowani faktem, że są traktowani jako "ci gorsi", "bez talentu". Uznali, że to niesprawiedliwe, aby ich pieniądze szły na morderców, w związku z czym doprowadzili do Parady. Była to seria protestów przeciwko szkole, które ciągnęły się przez bardzo długi czas i wiązała się ściśle z wydarzeniami związanymi z Tragedią.

Danganronpa/Zero
W tym czasie dochodzi do wydarzeń w Danganronpie/Zero, czyli dwutomowej noweli, którą miałam okazję ostatnio przeczytać (jest dostępna online na różnych stronach). Ten krótki epizod nie jest przedstawiony w żadnym anime, ale sądzę, że warto o nim wspomnieć.
Przedstawia on losy Junko Enoshimy, która postanowiła przetestować dwie rzeczy, które miały być później przydatne w doprowadzaniu 78 klasy do Rozpaczy - manipulacji pamięcią oraz wprowadzeniu Mukuro, która ma udawać siostrę. Jako pierwszego królika doświadczalnego w usuwaniu wspomnień Junko Enoshima potraktowała... siebie. Za sprawą przyjaciela z dzieciństwa - Yasuke Matsudy - doprowadziła do tego, że podawała się za wykreowaną wcześniej osobowość: Ryouko Otonashi. Miało to na celu odsunięcie domysłów, że za Tragedią (w Hope's Peak Academy) stoi Junko, którą w tym czasie udawała jej siostra Mukuro. Oskarżenia miały być także zrzucone na Izuru Kamukurę.

Jeżeli chodzi o rozkład wydarzeń z Danganronpy/Zero na osi czasu, to większość źródeł mówi, że odgrywają się one po Zetsubou-hen. Tak naprawdę te dwie serie rozgrywają się dość równolegle. Według mnie, najbezpieczniej jest zasugerować, że mają one miejsce w trakcie ostatniego odcinka, aby wszystko miało sens i składało się w spójną całość.

Co ciekawe Yasuke Matsuda jest widoczny w ósmym odcinku DR 3: Zetsubou-hen, kiedy wygląda przez okno i patrzy na Paradę. Innym ważnym elementem dotyczącym jego osoby jest fakt, że chciał sprawić, aby Junko Enoshima została usunięta, a na jej miejsce zaistniała jej alternatywna osobowość -Ryouko Otonashi. Chciał w ten sposób ochronić swoją przyjaciółkę oraz ludzkość przed Rozpaczą. Yasuke Matsuda - jako Ostateczny Neurolog - jest także współtwórcą Neo World Program.

Z tej noweli dowiadujemy się także, że Shoushun Murasame, popadł w obłęd po wydarzeniach w szkole. Przez większość czasu leżał w łóżku i nie reagował na zewnętrzne bodźce. Ze względu na to, że wiedział, iż za wydarzeniami stoi Junko, to zostaje zamordowany przez Yasukę Matsudę, który chciał chronić przyjaciółkę.

Warriors of Hope
Junko napotyka piątkę dzieci, które powstrzymuje przed popełnieniem samobójstwa. Wszystkie spotkała krzywda ze strony dorosłych i chciały ukrócić swoje cierpienia. Enoshima powstrzymuje je od zabicia się i prosi o poświęcenie swoich żyć dla niej. Najbardziej jednak zależy jej na jednej dziewczynce. Monaca Towa tworzyła między innymi roboty Monokumy i to właśnie dlatego była potrzebna Junko. Warriors of Hope, bo tak nazywała się ta piątka dzieci, walczyli z dorosłymi, aby utworzyć idealny świat, w którym rządzą tylko dzieci.

Również w tym okresie klasa 78 jest zabarykadowana przez rok w Hope's Peak Academy. Kiedy plan Enoshimy Junko jest już w całości dopracowany, wymazuje uczniom pamięć z ostatniego roku oraz zabija Jina Kirigiri.

Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Następnie dochodzimy do pierwszej części gry Danganronpa: Trigger Happy Havoc, która została zekranizowana jako anime pod tytułem Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei - The Animation. Przedstawia ona znaną nam historię klasy 78 do której należeli Makoto Naegi oraz Kirigiri Kyouko. Tutaj zostają ujawnione eksperymenty Junko z Danganronpy/Zero (fakt, że uczniowie stracili wspomnienia z ostatniego roku oraz Mukuro udająca swoją siostrę). Junko będąca Ostateczną Rozpaczą nadzoruje wszystko i doprowadza do tego, że uczniowie muszą się nawzajem mordować jeżeli chcą się wydostać poza teren szkoły.

Jak wiemy części uczniów z 78 klasy udało się uratować, kiedy doprowadzili do samobójstwa Junko Enoshimy. Dołączają oni do 14 Dywizji Fundacji Przyszłości, gdzie pomagają w doprowadzeniu świata do porządku. Organizacja pomaga także uczniom odzyskać utracone przez nich wspomnienia.

Danganronpa Another Episode: Ultra Despair Girls
Przed Danganronpą: Trigger Happy Havoc młodsza siostra Makoto - Komaru Naegi - została porwana i zamknięta w Towa City. To tam mieszkańcy mieli się zacząć nawzajem mordować, jednak plan legł w gruzach wraz ze śmiercią Enoshimy Junko. Mimo to dziewczyna była tam przez półtora roku, kiedy Warriors of Hope zaatakowali miasto. Ogólnie ta historia przedstawia losy Komaru Naegi oraz Toko Fukawy, które mierzą się z różnymi problemami w mieście, a także odkrywają jego mroczne sekrety. W każdym razie nie będą się tutaj rozpisywać nad fabułą gry, ponieważ nie to jest istotne. Ważne dla późniejszego zrozumienia niektórych elementów w Danganronpie 3: Mirai-hen jest fakt, że Komaru Naegi oraz Toko Fukawa zostały w Towa City jako "zakładniczki", aby chronić pewien mroczny sekret miasta. Ich obecność miała sprawić, że Future Fundation nie będzie ingerować w mieście.

Po śmierci Enoshimy Junko Tragedia powoli zbliża się do końca. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Wielu z jej wyznawców popełnia samobójstwa, jednak uczniowie 77 klasy dalej żyją. Niestety (a może stety?) długo nie byli na wolności, ponieważ zostają przejęci przez Future Fundation. Kiedy organizacja uświadamia sobie z kim ma do czynienia, postanawiają zabić dzieciaki. Makoto Naegi się na to nie zgadza i wprowadza w życie Neo World Program, co później przysparza mu problemów (zostaje uznany za zdrajcę).

Danganronpa 2: Goodbye Despair
Neo World Program został stworzony przez wiele osób, z czego największy udział w tym projekcie mieli - Yasuke Matsuda, Miaya Gekkogahara oraz Chihiro Fujisaki (nieścisłość, która się u mnie zrodziła, to niepewność, kiedy udało im się to stworzyć). Program miał na celu wprowadzenie uczniów z 77 klasy w śpiączkę i podłączenie ich do wirtualnej rzeczywistości. Usunięto im wspomnienia z okresu, kiedy znali Yukizome Chisę, Enoshimę Junko, wycięli wszystko to, co wiązało się z Rozpaczą. Uczniowie nawet nie wiedzieli, że wcześniej się znali - sądzili, że spotkanie na wyspie jest ich pierwszym. Podłączeni do programu na wyspie Jabberwock mieli być uczeni przez Usami, aby stali się normalnymi, pełnymi Nadziei ludźmi. Jednak wszystko przerywa pojawienie się Monokumy. Mianowicie, wraz z wprowadzeniem uczniów do utopijnego świata Izuru Kamakura był bardzo ciekawy, co wygra (co okaże się bardziej nieprzewidywalne) - Nadzieja czy Rozpacz? Usunął swoje wspomnienia, jednak poprzednio wgrał do Neo World Program sztuczną inteligencję stworzoną przez Enoshimę Junko.  Przez działanie wirusa, Neo World Program szybko zamienił się w kolejną grę w zabójstwa.

Jeżeli kogoś za to zastanawia, dlaczego na Jabberwock obecna jest także Nanami Chiaki, to podobnie jak Junko Enoshima, Alter Ego oraz Usami jest ona sztuczną inteligencją. Została stworzona przez Chihiro Fujisakiego, którego wielokrotnie nazywa ojcem.

Na sam konie gry na wyspę przybywa Future Fundation, która pokazuje pozostałej przy życiu piątce uczniów, że Junko Enoshima jest wirusem. Pozostałym przy życiu uczniom udaje się ją pokonać oraz wydostać z Neo World Program. Osoby, które zginęły w wirtualnej rzeczywistości zostają w śpiączce. To właśnie dlatego - Hajime Hinata, Fuyuhiko Kuzuryu, Kazuichi Soda, Akane Owari oraz Sonia Nevermind postanawiają zostać na Jabberwock, aby pomóc swoim przyjaciołom, którzy nie wybudzili się z programu.

Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Mirai-hen
Jak wiecie z wcześniejszych podpunktów Naegi Makoto uratował klasę 77 od niechybnej śmierci z rąk The Future Fundation. Uznał, że jest dla nich jeszcze nadzieja i to dlatego postanowił wprowadzić ich do Neo World Program. Jednak ten pomysł nie spodobał się większości członków organizacji, którzy uznali go za zdrajcę. Doszli do wniosku, że współpracuje z Remnants of Despair i powinni go ukarać.
Jednak nie jest im to dane ze względu na to, że obecni w trakcie spotkania członkowie Future Fundation zostają zamknięci w budynku. Każdy z nich otrzymał bransoletę z zakazaną akcją - jeżeli jej użyją, to zginą. Kolejną zasadą jest to, że co jakiś czas wszyscy zapadają w sen i wtedy budzi się zabójca, a jedna osoba ginie. Futre Fundation, która miała odbudować Nadzieję na świecie od tej pory bierze udział w kolejnej grze w zabijanie. Wychodzą na wierzch różne brudy, problemy oraz wiele elementów nawiązujących do zdawałoby się, że odległej przeszłości z okresu Zetsubou-hen. To głównie dlatego te dwie serie należy oglądać na przemian (jeden odcinek Mirai, jeden odcinek Zetsubou).

Danganronpa 3: The End of Hope's Peak Academy Kibou-hen
Powyższy tytuł to odcinek specjalny, który wyszedł po zakończeniu się dwóch serii Danganronpa 3. Ze względu na to, że każda seria kończy się widzem, który zadaje sobie pytania - to ten special ma sprawić, że wszystko będzie logiczne, spójne i jasne. Dlatego ten odcinek łączy w sobie wydarzenia z Zetsubou-hen, jak i z Mirai-hen, podsumowując całą dotychczasową historię z gier. To odcinek, który ma być zwieńczeniem całej fabuły, mającej miejsce do tego momentu. To on podsumowuje wszystkie wydarzenia, jest zakończeniem historii Enoshimy Junko i ma sprawić, że wszyscy oddamy się błogiej Nadziei, że nie będzie już nigdy więcej Rozpaczy.

Mam nadzieję, że ten post odpowiada na wasze pytania i dzięki temu lżej wam będzie oglądać serię. Jeżeli macie jakieś pytania, to dajcie znać w komentarzach - postaram się na nie odpowiedzieć i uzupełnić post o dodatkowe informacje.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy temat na posta. Sama DR nie oglądałam, ale teraz może się skuszę :D W końcu wiem, gdzie szukać odpowiedzi na pytania :3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dziękuję, polecam tę serię, bo jest dość ciekawa. Mam nadzieję, że przyszłym widzom mój post pomoże!

      Usuń

Szablon wykonała prudence. Credits: x | x | x